Istnieje możliwość zamówienia
koloru zgodnego z wzornikiem
NCS lub Pantone

Technologia

Malowanie proszkowe to proces nakładania specjalnej farby proszkowej na metalową powłokę przy pomocy elektrostatycznego natrysku. Granulacja farby proszkowej waha się w przedziale od 10μm do mniej więcej 100μm. Powłoka uzyskana poprzez malowanie proszkowe wynosić może maksymalnie około 180μm.

Podawanie farby wspomagane jest przez sprzężone powietrze, które pełni jeszcze jedną bardzo ważną funkcję, a mianowicie sprawia, że sypki materiał farby nabiera cech charakterystycznych dla cieczy. Dzięki upłynnieniu proszku, staje się on łatwy do nałożenia. Naelektryzowanie cząsteczek budujących farbę, powoduje jej równomiernie przywieranie do malowanych powierzchni. Kolejnym etapem realizowanym w lakierni proszkowej jest utwardzanie farby. Wykorzystuje się do tego celu wysoką temperaturę – w przedziale 180-200 st. C. Malowanie proszkowe jest bardzo popularną metodą, ponieważ zapewnia idealnie gładką powierzchnię, całkowicie pozbawioną wszelkiego typu zacieków, czy specyficznych dla innych technologii zmarszczeń.

Innym ważnym atutem farb proszkowych jest to, że są całkowicie bezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Nieszkodliwość ta potwierdzona jest przez stosowne atesty, dopuszczające możliwość kontaktu malowanych proszkowo powierzchni z żywnością oraz pitną wodą. Dzięki takiej a nie innej strukturze procesu malowanie, nie jest konieczne wykorzystywanie toksycznych rozpuszczalników, a przy utwardzaniu termicznym do atmosfery nie są emitowane żadne szkodliwe gazy, takie jak np. ksylen, cykloheksanol, czy inne substancje obecne w farbach płynnych.

Polskie lakiernie proszkowe mają dostęp do około dwudziestu producentów farb proszkowych o różnych właściwościach. Malowanie proszkowe odbywać się może przy wykorzystaniu farby silikonowej, epoksydowo-poliestrowej, poliuretanowej, poliestrowej i epoksydowej. Każda z nich dostępna jest w dowolnym kolorze uwzględnionym w palecie RAL. W zależności od wytycznych przedłożonych w konkretnym zleceniu, możliwe jest stworzenie powierzchni o bardzo różnych strukturach. Sam rodzaj farby zazwyczaj dopasowywany jest do malowanego materiału – w tym przede wszystkim jego grubości, powierzchni i przeznaczenia.

Proces technologiczny:

SZYBKI KONTAKT - wypełnij formularz a my skontaktujemy się z Tobą

Przepisz kod: captcha

P.P.U POLDECOR II S.C.
81-061 Gdynia, ul. Hutnicza 40
tel. 58 663-95-47, fax. 58 663-09-08

pozycjonowanie web desing i pozycjonowanie